stacks_image_85D9353A-0A47-4EEE-A776-01923070E2B1

Václav Machač - sochař
žije a pracuje v Novém Boru

Již od sedmdesátých let je Václav Machač (narozen 12.3.1945 v Kamenici nad Lipou), absolvent pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ateliér prof. S. Libenského (1965-1971), předním představitelem české i světové sklářské tvorby figurální.

Autor vychází z klasické sochařské modelace a pracuje technikou skla foukaného formy do a následně polychromovaného. Dosahuje tak vynikajících výsledků v poloze expresivního realismu.

Platí to i o jeho dramaticky exaltovaných, studijních i volných kresbách. Vybírá si charakteristická témata, v nichž vyjadřuje zájem manifestovat lidskou i zvířecí sílu, odolnost a odhodlanost. Jsou to především portréty sportovců, cyklistů, lyžařů, nejdeme zde i slavnou už portrétní plastiku ukrajinského boxera Klička. Mimořádné jsou jeho koňské hlavy a portréty psů. Vrývavým naturalismem modelace jakoby sochař chtěl záměrně čelit nejednou manýrizujícímu estetismu některých sklářských technik.

Václav Machač, pedagog na střední výtvarné škole sklářské v Novém Boru, účastník řady reprezentativních sklářských výstav doma i ve světě, vnáší charakteristický prvek životní reality do světové plastiky, kde je jeho sochařské pojetí sklářské tvorby vysoce oceňováno.